Amikor saját fürdőszobánk átalakulását dokumentáltam, rengetegen érdeklődtetek a csempefestés mikéntjéről, előnyéről, hátrányairól.
Fél éve lakunk az új házban, azóta négyen (plusz egy kutya) teszteljük, nyúzzuk a fürdőt, gondoltam megosztom Veletek tapasztalataimat a témában.
Azt hiszem a két előtte/utána fotó elég bizonyíték arra, hogy ezzel a minimális költségvetésű projekttel hatalmas eredményt lehet elérni. Mintha nem is ugyanaz a fürdőszoba lenne, nem?
(Na jó, a festésen túl vettem a vaterán egy használt mosdót és két olcsó antik falikart…)
Mielőtt megint kapok egy csomó levelet a témában, gyorsan elmondom, hogy a csempe festéséhez fehér Trilak alapozót, és két réteg Trilak Aqua zománcfestéket használtunk. Nálunk - miután nem tudtuk még, mit hoz a jövő - a költségminimalizálás volt a cél, tudom, hogy léteznek ennél profibb, csempén jobban tapadó alapozók is.
A nemzetközi blogokon szörfözve sok festett csempét láthattok, általában közvetlenül az elkészülés után posztolja a büszke alkotó.
Mi a nyaralóban másfél éve festettük a csempét (erről részletesebben ITT számolok be), a fürdőnkben fél éve, erről tudok most mondani néhány szót.
A nyaralóban - ahol kevés időt töltünk - a világon semmi baja a festett falnak. Miután nincs akkora használatnak kitéve, nem kopott le sehol, nem színeződött el, egyedül a padlón jött fel a festék a fürdőben egy kis helyen, de szerintem ott nem tisztítottam meg alaposan a munkálatok előtt. Nem baj, könnyen javítható…
Lássuk, mi a helyzet fél év masszív használat után.
Általában így lógnak a törölközőink. Köntösből csak ez van, fürdőlepedőből vagy pirosat, vagy barnát használunk…
És ezek megfogják a falat… Próbáltam tisztítani dörzsi szivaccsal, de semmi. Vegyszerekkel nem nagyon próbálkoztam, lehet, hogy azok segítenének, de úgy vagyok vele, hogy a törcsi alatt úgyse látszik, amúgy meg mindegy. Miután fél év múlva eldől, maradunk-e, bővülünk-e, nem állok le most foglalkozni a dologgal.
De nem csak a színeződés okoz némi esztétikai élményvesztést. Az erősebben használt felületeken lepattogzik a festék. Egyik ilyen hely a kádcsap mellett található, ahol a zuhanyfel gyakran nekikoppan a falnak. Ezek is elég kicsi sérülések, alig látszanak, ha lenne erre affinitásom, még ki is javíthatnám egy kis csiszolással, újrafestéssel.
A másik hely, ahol van gubanc, az a smink asztal. Ez a probléma mondjuk nem hiszem, hogy sok embert érint majd… :)
Ide eleve terveztem egy falapot levágatni, csak valahogy elmaradt (és most már el is fog…), szóval ez nem is ér igazán… Persze, hogy a festék nehezen viseli a kifolyó kölnit, lakklemosót, és a többit.
Konklúzió…
Az otthoni csempefestést akkor javasolom, ha valóban átmeneti megoldásról van szó. Egy-két évig jól fog kinézni a dolog, de idővel egyre több helyen fog sérülni a festés. A színeződés meglepett engem, nem tudom, ez elkerülhető-e másfajta festékkel. Nyaralóba szerintem tök jó, ha éppen nincsen pénz felújításra, de már nagyon gáz a régi csempe, akkor hajrá! :)
Létezik egy sokkal tartósabb módja a festésnek, ezt ugyanazok a cégek végzik, akik kádak felújítását is vállalják. Ők egy sokkal komolyabb anyagot tesznek fel a falra, igaz az ára is jelentősen magasabb. Persze még mindig olcsóbb, mint újra burkolni, és nem jár koszolással.
Olyan embernek, aki végleges megoldást akar, vagy nagyon háklis a kisebb szépséghibákra, nem ajánlom.
Én nagyon boldog vagyok, hogy megcsináltattam, hiszen - bármennyire is mondja most a mellettm álló 5 éves lányom, hogy milyen menő az a lila fürdőszoba, neki inkább olyan kéne - én falra másznék, ha azzal kéne kelnem és feküdnöm.
© Térkultúra by Petra Nikoletti. All rights reserved.
Petra, nagyon tetszik a szőnyegetek (is)! Az hogy bírja fürdőszobai létet? Ki tud rendesen száradni?
VálaszTörlésNem lesz vizes. Nem erre lépünk ki a kádból, hanem egy ikeás lábtörlőre. Szóval maximálisan jól bírja.
VálaszTörlésÉrdekes, hogy az a szürke padlólap, ami elég gázul nézett ki a lila csempe mellett, milyen jó lett a fehérrel. Gratulálok, szerintem fantasztikus az átalakítás, és köszi, hogy megírtad őszintén a tapasztalatokat!
VálaszTörlésKoszi a tapasztalatod leirasat, nekem tetszett elejetol vegeig:-) a furdo kulonben nagyon jol nez ki igy a kepeken...az a kis tukros komod ami az elso kepen van az honnet van, talan Ikeas, egyszer ugy remlik lattam ilyet az ikeaban, ilyesmit szeretnek a haloba...koszi szepen elore a valaszt! ja, es nagyon tetszik a blogod ahogy irsz amiket irsz majd szeretnek toled tanacsot is kerni, amint odaerek megy majd a level!
VálaszTörlésSzia! A bejegyzésedre anno én is lefestettem, de már nem emlékszem, hogy pontosan milyen zománcfestékkel, csak az maradt meg, hogy alapozóval egyben volt, szóval nem kellett külön - külön festeni. Tök jó lett, bár nekem is elsárgul sokszor. Én a járólapot is lefestettem és azon nagyon látszik, de fogom és kb 2 hetente felöntöm domestossal és négykézláb sikálom dörzsiszivaccsal. Működik és nem sérül meg, sőt gyönyörű szép fehér lesz! Szóval a sárgásodás eltüntethető! :) :) Jaaa, csak ahogy bejött a hideg, a pára jobban lecsapódott és egy pici helyen felráncosodott, de ki lehet javítani :) Ági :)
VálaszTörlésha fehérre festetek valamit mindig rakjatok a festékbe pár csepp fekete vagy kék festéket és akkor nem sárgul a dolog .Törni kell mint ha jól megnézitek a hűtők mosógép stb egyik sem igazán fehér tört fehér ! Ajtók ablakok zománcozásánál is törni kell a rikító fehéret ,hogy ne sárguljon be olyan gyorsan éveket lehet vele spórolni :-)
VálaszTörlésSzia, a fugara mit kentel ra? Az alapozo, aztan ra a zomanc?
VálaszTörlésSziasztok, Istvánt kérdezném, hogy a zománc festékbe milyen színt lehet/kell belekeverni, hogy ne sárguljon? az adott zománcfestékhez tartozó színező pasztát?
VálaszTörlésVan esetleg azóta valakinek újabb tapasztalata, hogy milyen zománc festékkel (vagy mással?) lehet nekiállni a csempe festésnek?
Köszi: Timi
Sziasztok!
VálaszTörlésÉs ez?
Ezzel dolgozott már valaki?
http://www.obi.hu/decom/product/OBI_csempefest%C3%A9k%2C_feh%C3%A9r%2C_f%C3%A9nyes%2C_750_ml/3056199?position=1&pageNum=1&pageSize=72
Üdv,
Anna
Ez a vilag legnagyobb okorsege, amit hallottam. Egy hetembe került mire levakartam ezt az undormanyt a csemperől es ujra tudtam csempezni. :S
VálaszTörlésSzia! Nagyon sajnálom, hogy neked nem sikerült. Többen vagyunk, akik megoldottuk festéssel a fürdőszobánk és konyhánk csempéjének frissítését, és nekünk (a posztban vázolt problémákkal együtt) bejött a dolog. Csak azt nem értem, hogyha újra csempéztél, akkor minek vakartad le a festéket... Azzal együtt is le lehet verni a falról... :))))
TörlésSziasztok, nekünk az új házban a konyhában vannak mozaik csempék, az egész fal kis csempékből áll és itt ott van egy-egy mintás darab, vagy pl 6db egybe ami kiad egy képet, erre is megoldást jelenthet a csempefestés? mert valószínűleg ezek a minták nem fognak jó helyekre esni ha be lesz szerelve az új konyhabútor. Ráadásul a csempe drappos a bútor fehéres lesz lehet fel is kéne kicsit dobni a csempét fehérrel. Lehet ezt úgy h nem egész felületet festek le? A konyha szintén erősen igénybe van véve, ott a főzőlap a mosogatás stb.....valamennyire tartós tud lenni a csempefestés ott is? előre is köszi a segítséget, üdv Kitti
VálaszTörlésSzia mi is pont a konyhát szeretnénk ilyen modon felujítani megcsináltad -e
VálaszTörlésÉs birja e a főzőlap mögött stb köszönöm..
Szia(sztok),
VálaszTörlésnagyon csodás a fürdő, én is most tervezem a sajátunkat felújítani ilyen módon.
Nálunk bordó-bézs a színkombináció, a klasszik kétezres évek bordűrjével megspékelve. Nem csúnya, de egy pár négyzetméteres, ablaktalan helyiségben nem a legtutibb, és amúgy sem fér bele a letisztult/skandináv koncepcióba, amit az egész lakáson igyekszünk fokozatosan megvalósítani.
Már tudom, hogy milyen anyagokkal szeretnék dolgozni, a kérdésem az lenne, hogy (a képeken úgy tűnik) nálatok is fényes a csempe? Nálunk az, és azt olvastam, hogy ez esetben kisebb a hatékonyság, a csempe hamarabb ledobja az alapozót is. Végső esetben megcsiszolom a felületet alapozás előtt, de ezt szeretném elkerülni, ha lehet...
Egyébként nagyon izgatott vagyok, főleg, mivel az ilyen projektekben elég szkeptikus férjem is zöld utat adott a munkára :)
Csodaszép napot,
üdv
Vivien