
Beszélgetéseink során észrevettem, hogy minél jobban ássa magát bele a témába, és minél nagyobb látószögből közelíti meg környezetszennyezés és fenntartható fejlődés (de elcsépelt frázis ez mára...) témakörét, annál inkább elkeseredetté válik. Globális rálátással a problémára számára világossá vált, hogy a ma fennálló társadalmi rendben reménytelen az ökokatasztrófa elkerülése. Én - posztkommunista látásmódommal - kicsit idegenkedve olvastam a Vénusz Projekt erőforrás alapú gazdaságáról (Ruy, a maga erősen realista gondolkodásmódjával szintén merőben utópisztikusnak véli a koncepciót), de véleményem szerint, mindenkinek el kellene gondolkodnia, hogy ma - amikor pedig a szelektív hulladékgyűjtés sem evidens sokaknak itthon - valóban teljes, és radikális változtatásokra van szükség ahhoz, hogy megmaradhassunk itt a földön.

Az elmélet fő magja, hogy az elavult monetáris (pénz alapú) rendszert erőforrás alapú gazdasággá kell átalakítani, ahol pénz nem létezik. Ezt a projekt honlapján hosszasan taglalják, én - lakberendezési blog lévén már így is túlságosan elkalandozva - inkább a városrendszerekről ejtenék néhány szót.

1. A középen található kupolában kapna helyt a számítógépes rendszer közponja (ami egy csomó funkciót vezérel, gyakorlatilag irányítja a várost, mint egy szájber kormány...), az oktatás, a kommunikációs hálózati rendszerek, az egészségügyi és gyermek ellátási renszerek.
2. A központi kupola körüli épületek a közösség központoknak adnak helyt, itt zajlanak a kulturális tevékenységek, például művészetek, színház, kiállítások, koncertek és mások (pl. dizsi...:)).
3. A következő a tervezési és fejlesztési komplexum, gyönyörű, parkosított környezetben (ezt külön kiemelték - gondolom itt dolgoznának a terv kiagyalói...:))
4. Az előbbi létesítmények étkeztetési és egyéb kényelmi kiszolgáló egységei.
5. A következő "réteg" nyolc lakókerületből áll, ahol különböző, egyedi építészeti megoldású otthonok találhatóak, amelyek kiszolgálják a lakosok eltérő igényeit. Minden házat szép, buja tereprendezéssel kialakított kert különít el egymástól.
6. A megújuló energiaforrások telepítésére kijelölt területek. Lesznek itt szélerőművek, hőhasznosító rendszerek, használják a napenergiát, a geotermikus energiát, stb.
7. A következő öv a beltéri és kültéri mezőgazdasági létesítmények helye, ahol vegyszer nélkül, organikus növényeket termesztenek. (Ez szerintem egy elég fontos pont: lényeg, hogy a város is megtermeli a maga élelmiszerét.)
8. A mezőgazdasági övet körülvevő vízcsatorna, amely öntözésre és szűrésre szolgál.
9. A legkülső határöv a szabadidős tevékenységek színhelyéül szolgál, itt lehet kerékpározni, golfozni, túrázni, lovagolni, stb.






Ti mit gondoltok erről?
Hogy mit gondolok? Ruy álomvilágban él... :(
VálaszTörlésNem Ruy él álomvilágban, neki ehhez semmi köze
VálaszTörlésIgen, ő csak felhívta a figyelmemet a projektre. Maga is erősnek érzi. Nekem tetszik. Mert megvan benne az individualizmus is, amellett, hogy abszolút optimálisan központosítva van minden.
VálaszTörlésÉn azt gondolom, hogy de jó lenne! De nem lesz...
VálaszTörlés